Objawy boreliozy

Borelioza może wystąpić w ludzkim organizmie w trzech fazach rozwoju. Każda osoba, która jednak podejrzewa u siebie to schorzenie, powinna natychmiast skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Borelioza w początkowym stadium rozwoju jest schorzeniem dość łatwym do pokonania. Niekiedy oczywiście nie zawsze diagnozę daje się postawić tak szybko, ale w każdym razie, im wcześniej zostanie wykryta choroba, tym lepiej dla pacjenta.

Jednym z pierwszych typowych objawów dla boreliozy jest tak zwany rumień wędrujący, który najczęściej pojawia się w okresie od jednego do maksymalnie trzech tygodni po ukąszeniu przez komara, kleszcza, pchłę. Rumień występuje w pobliżu miejsca ukąszenia. Niekiedy jednak zdarza się, iż objaw ten może pojawić się w zupełnie innym miejscu, a wówczas postawienie diagnozy może być nieco trudniejsze

Zdarzają się również przypadki, kiedy rumień w ogóle nie występuje, a choroba przebiega bezobjawowo.

Do pozostałych objawów wskazujących na boreliozę można również zaliczyć szumy w uszach, wrażenie zimna, skurcze mięśni, poczucie dezorientacji. Niektórzy pacjenci narzekają ponadto na zaburzenia mowy oraz na kłopoty z widzeniem (może wystąpić tak zwane „podwójne widzenie”).

Niestety wyżej wymienione symptomy mogą być kojarzone z wieloma innymi schorzeniami, z tego więc względu, wykrycie boreliozy nie jest łatwe. Warto też wiedzieć, że borelioza jest schorzeniem wielonarządowym, więc może atakować wiele narządów naraz. Choroba ta jednak w zdecydowanej większości przypadków rozwija się dość aktywnie. Jeśli leczenie nie zostanie rozpoczęte w odpowiednim czasie, wówczas mogą pojawić się również dolegliwości związane ze stawami, zapalenie skóry czy przewlekłe zmęczenie.