Leczenie boreliozy

Im wcześniej zostanie zdiagnozowana borelioza, tym lepiej. Najczęściej pojawiającym się objawem, mogącym świadczyć o rozwoju tej choroby, przenoszonej przez kleszcze, może być rumień wędrujący.

U pacjentów, u których pojawił się rumień, w początkowym stadium schorzenia najczęściej stosuje się leczenie środkami farmakologicznymi. Polega ono na podawaniu antybiotyków przez okres od jednego tygodnia nawet do kilku miesięcy. Choroba w początkowej fazie jest łatwa do wyleczenia, ale zdarza się, że antybiotyk jest niewystarczająco skuteczny, a wówczas może dojść do ponownego nawrotu boreliozy.

W czasie leczenia bardzo ważne jest wspieranie organizmu. Należy wspomagać cały układ odpornościowy, tak, aby żadna bakteria kleszcza nie miała szansy przetrwania. Dlatego lekarze bardzo często zalecają w tym okresie zwrócenie uwagi na dietę, a właściwie uzupełnienie jej w cynk, magnez, jod oraz kwas foliowy.

Do diety warto również wprowadzić warzywa o działaniu antybakteryjnym (czosnek, cebulę), warto też sięgnąć po suplementy zawierające w swoim składzie witaminy z grupy B. W aptekach można też szukać naturalnych preparatów, wspomagających działanie układu immunologicznego. W żadnym wypadku nie należy jednak rezygnować z kuracji antybiotykowej.

Jeśli mamy do czynienia z przewleką formą boreliozy, wówczas leczenie może trwać znacznie dłużej. Najcięższą formą boreliozy jest tak zwana neuroborelioza, która może nawet doprowadzić do śmierci.